سبدخرید
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کاف
کاف، کافیست.
کاف 22 / 07 / 1398 0 1399

محمود بهمنی

محمود بهمنی
محمود بهمنی

محمود بهمنی زاده ۱۳۲۶ در فشند رئیس کل بانک مرکزی ایران از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ و نماینده ایران در صندوق بین‌المللی پول بود. محمود بهمنی پس از پایان دوران تصدی‌گریش در بانک مرکزی، در گفتگویی عنوان کرد که در زمان ریاست او بر بانک مرکزی، عملکرد بانک مرکزی استقلال نداشت و تابع دستورهای رئیس‌جمهور وقت بوده‌است. علی طیب‌نیا با اشاره به روایتی از محمود بهمنی اینگونه توضیح داده‌است:«رئیس کل سابق بانک مرکزی به من گفت که فقط یک هفته رئیس کل بانک مرکزی بوده‌است که آن نیز در زمان روحانی بود.»

وی هم‌اکنون نمایندهٔ دورهٔ دهم مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ ساوجبلاغ و طالقان و نظرآباد می‌باشد.

 

پیش از تصدی ریاست بانک مرکزی

او پیش از تصدی دبیر کلی بانک مرکزی، دارای سمت‌هایی چون معاونت و ریاست اعتبارات کل بانک ملی ایران، ریاست ادارات سرمایه‌گذاری، سازمان و روش‌های بانک، مدیریت امور معاملات و تسهیلات و بررسی طرحها بوده‌است.

بهمنی در سال‌های ۷۹تا ۸۶عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران بوده و در هیئت مدیره برخی شرکت‌های تحت پوشش بانک ملی همچون شرکت سرمایه‌گذاری، آزاد راه‌ها، لاستیک کرمان، چاپخانه بانک ملی و … به نمایندگی این بانک عضویت داشته‌است.

 

منصب رئیس بانک مرکزی

بهمنی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به حکم محمود احمدی‌نژاد جانشین طهماسب مظاهری در منصب ریاست بانک مرکزی ایران شد.

در طول دوره ریاست وی، نرخ ارز ۳ برابر، میزان تورم ۲ برابر و میزان نقدینگی از ۱۹۷ هزار میلیارد تومان به ۴۷۳ هزار میلیارد تومان رسید. با این‌حال، بهمنی از عملکرد خود در دوره ریاستش دفاع و تنزل شاخص‌های اقتصادی را به دلیل طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و تحریم‌های علیه ایران می‌داند.

با آغاز کار دولت یازدهم، ولی‌الله سیف، جایگزین بهمنی گردید.

 

نمایندگی مجلس

بهمنی در سال ۱۳۹۴ به صورت مستقل در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و از حوزهٔ ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد به مجلس دهم راه یافت.

 

سوابق علمی

محمود بهمنی دارای لیسانس اقتصاد گرایش بانکداری، فوق لیسانس مدیریت بانکداری و دکترای مدیریت بازرگانی است.

رئیس کل سابق بانک مرکزی همچنین دارای ۱۷ سال سابقه تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسه عالی بانکداری و تدریس در دوره‌های مدیریت میانی و عالی بانک است. تألیفات وی شامل کتاب بانکداری داخلی ،۱کتاب بانکداری ۲)عقود اسلامی) و اصول بانکداری است.

تخصص :مدیریت بازرگانی
سطح تحصیلات :دکتری
شغل :رئیس سابق بانک مرکزی
دسته :/افراد
مکان :/تهران
دیگر متخصصان
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *