سبدخرید
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کاف
کاف، کافیست.
جستجوگر خبری کاف 28 / 02 / 2021 0 1113

تولید تلویزیون با ۴۴ درصد افزایش

به گزارش برنا به نقل از  صدا و سیما، آقای عباس هاشمی در نشست بررسی وضع صنعت لوازم خانگی گفت: در این مدت یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه یخچال تولید شد که در مقایسه با ده ماهه سال ۹۸، رشد ۳۰ درصدی داشت .

همچنین در این مدت ۸۸۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی تولید شد که رشد تولید ۵۳ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه رقم زد.

وی افزود: در ۱۰ ماهه امسال ۸۵۴ هزار دستگاه کولر آبی تولید شد که در مقایسه با ۱۰ ماهه سال گذشته از رشد ۱۱ و ۹ دهم درصدی برخوردار بوده است.

تأمین مواد اولیه پتروشیمی، مهمترین مشکل صنعت لوازم خانگی

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: مهمترین مشکل صنعت لوازم خانگی، تأمین مواد اولیه پتروشیمی از واحد‌های تولیدکننده است.

آقای عباس هاشمی در نشست بررسی وضعیت صنعت لوازم خانگی افزود: به طور نمونه تولیدکنندگان یخچال و فریزر در تولید قطعه‌ی ای‌بی‌اس به مواد اولیه پتروشیمی نیاز دارند که تخصیص فعلی جوابگوی نیاز تولید کنندگان یخچال و فریزر نیست، از این رو وزارت صمت باید با هماهنگی با متولیان پتروشیمی، مواد مورد نیاز این صنعت را تأمین کند.

هاشمی گفت: همچنین به دلیل نبود اطمینان از استمرار تأمین مواد اولیه پتروشیمی برای تولید، تولیدکنندگان لوازم خانگی نتوانستند قرارداد‌های صادراتی خود را منعقد کنند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران افزود: تأمین ورق فولادی، مقاطع مسی و مقاطع آلومینیومی، همچنین تخصیص ارز برای قطعات و ماشین آلات وارداتی صنعت لوازم خانگی از دیگر مشکلات این صنعت است که البته در توافق با وزارت صمت مقرر شد این قبیل مواد اولیه در رینگ فرعی بورس و به صورت عرضه اختصاصی متناسب با سامانه بهین یاب در اختیار تولیدکنندگان لوازم خانگی قرار گیرد.

لزوم راه اندازی دپارتمان  قطعه‌سازی صنعت لوازم خانگی

هاشمی گفت: صنعت لوازم خانگی با تأمین مواد اولیه در شرایط کنونی از ظرفیت لازم برای تأمین نیاز داخل برخوردار است، بطوریکه حتی می‌تواند به قطب لوازم خانگی در منطقه تبدیل شود که البته برای رسیدن به این هدف باید در روابط اقتصادی، تعرفه‌های ترجیحی و انتقال پول تسهیل‌گری‌های لازم صورت گیرد.

وی افزود: برای تعمیق ساخت داخل و توسعه پایدار صنعت لوازم خانگی، دپارتمان قطعه‌سازی صنعت لوازم خانگی را راه اندازی کردیم,، زیرا با توجه به اجزاء و قطعات مورد نیاز باید از شبکه مطمئن تأمین قطعات برخوردار باشیم که این شبکه می‌تواند کشور را از وابستگی‌ها در این صنعت برهاند و از تبعات تنش‌های احتمالی بر صنعت لوازم خانگی جلوگیری کند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: در این باره با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه‌ای امضا کردیم تا حوزه قطعه سازی صنعت لوازم خانگی را با شرکت‌های دانش بنیان مرتبط کنیم ضمن این که در ذیل این تفاهم نامه کانون دانش، صنعت و بازار لوازم خانگی ایجاد می‌شود که به نوعی ارتباط صنعت با دانشگاه است.

توزیع مویرگی محصولات لوازم خانگی از طریق نمایندگی‌ها

هاشمی افزود: اگر چه توزیع مویرگی محصولات لوازم خانگی از طریق نمایندگی‌ها در شرایط کنونی ادامه دارد,، اما این سامانه نیازمند بازنگری است تا محصولات لوازم خانگی به شکل مدرن توزیع شود، یعنی علاوه بر این که هر شرکت فروش مستقیم خود را دارد به زودی صنایع لوازم خانگی تحت پوشش انجمن، به صورت متمرکز محصولات خود را عرضه می‌کند که در آن اولویت با حضور پررنگ نشان‌های تجاری ایرانی خواهد بود.

وی گفت: اگر چه شرکت‌های خارجی که بازار ایران را ترک کردند علاقمند به بازگشت به بازار ایران هستند و ما هم به تداوم همکاری‌ها تمایل داریم,، اما شرکت‌هایی از این دست باید مشروط باشند,، زیرا ما در شرایط سخت تحریم، صنایع خود را بازیابی کردیم و می‌توانیم نیاز‌های بازار را پاسخ دهیم.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با بیان این که ۹۵ درصد از سهم بازار لوازم خانگی به محصولات داخلی اختصاص دارد، گفت: تولید برخی اقلام مانند اتو، سشوار و ماکروویو در داخل توجیه اقتصادی ندارد از این رو از طریق واردات تأمین می‌شود,، اما این که چقدر از این بازار سهم قاچاق است باید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این باره اظهارنظر کند همچنان که این ستاد معتقد است ارزش قاچاق کل لوازم خانگی حدود ۲ میلیارد دلار است در حالی که گردش مالی این صنعت در کشور ۶ و نیم تا ۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

 

مطالب مرتبط

دبیر ستاد تنظیم بازار و معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر گفت: برای تامین بازار شب عید حدود ۴۰ هزار تن میوه ذخیره سازی شده و استانداران و کارگروه های تنظیم بازار استانی هر مقدار که درخواست داشته باشند ارسال و توزیع می شود.

تاریخ بروزرسانی :14 / 03 / 2021
هیچ‌گونه افزایش قیمتی تا پایان سال در بازار اتفاق نخواهد افتاد /بیش از ۴ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات در یکماه گذشته ترخیص شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات گفت: در یک ماه گذشته افزون بر ۴ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده است.

تاریخ بروزرسانی :4 / 03 / 2021
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *